W dawniejszych czasach napisanie i wydanie książki było przywilejem, którego dostąpić mogli tylko nieliczni. W końcu po pierwsze nie każdy był piśmienny, nie każdy umiał czytać i nie każdy wiedział, jak się zabrać za pisanie dzieła czy traktatu naukowego. Przez wieki ludzka myśl i technika rozwijały się, gwarantując coraz to nowsze możliwości edukacji i rozprzestrzeniania wiedzy.
W końcu nastała epoka, w której na świecie jest coraz mniej ludzi nie potrafiących czytać czy pisać, a zajęcia przeznaczone niegdyś dla elit, dostępne są dla wszystkich – i nie ma podziału na lepszych czy gorszych. Każdy ma możliwość zaistnieć, jeśli tylko wystarczy mu talentu, cierpliwości, umiejętności, wiedzy, kontaktów, szczęścia… Tak, to prawda: sporo jest czynników decydujących dziś o tym, komu poszczęści się na literackiej ścieżce kariery, ale możliwości prezentacji swojego dorobku też jest zdecydowanie więcej niż kiedyś. W jaki sposób można się dziś promować w zakresie literatury? Zapraszam do krótkiego przeglądu.
1. Co na początek?
Jeśli lubisz pisać i chcesz zacząć być rozpoznawany, dobrym pomysłem jest założenie bloga, strony fanowskiej na Facebooku czy konta o odpowiednim profilu na Instagramie – te narzędzia przydają się nie tylko, gdy chcesz się pochwalić swoimi zdjęciami z wakacji czy śmiesznymi memami, które znalazłeś w sieci.
To również świetny sposób na pokazanie światu swoich próbek. Oczywiście nie powinieneś się od razu spodziewać, że zawojujesz nimi świat – nawet najlepszym się to nie udaje wyłącznie przy pomocy social mediów. Do tego potrzebny jest dorobek, a Ty nad nim właśnie pracujesz. A przynajmniej nad pierwszą swoją książką.
2. Może jakieś warsztaty?
Jednym z największych kłamstw dotyczących pisania i tworzenia sztuki w ogóle jest przekonanie, że jeśli chcesz pisać, to siadaj i pisz. Takie rozwiązania rzadko kiedy się sprawdzają, bowiem mało kto rodzi się Hemingwayem czy Tokarczuk (oni również musieli kiedyś zacząć uprawiać to rzemiosło). Bo pisanie jest rzemiosłem i trzeba się go uczyć. Żeby być dobrym pisarzem, nie wystarczy przeczytać tysięcy książek (choć to niewątpliwie pomaga).
Do tego jest potrzebna konkretna wiedza o umiejętnościach literackich, budowaniu świata przedstawionego, bohaterów, konfliktu fabularnego, celu bohatera i przeciwnika… Jak więc sam widzisz, elementów, których aspirujący na pisarza człowiek, jest całkiem sporo – a to i tak tylko część z nich. Niech Cię nie zniechęca fakt, że trzeba się uczyć. Jeśli naprawdę kochasz pisanie, to nie będzie to dla Ciebie przykrym obowiązkiem, a raczej przygodą, która pozwoli Ci odkryć całkiem nowe możliwości i otworzy Ci oczy na to, jak pisać lepiej, sprawniej i bardziej emocjonująco, tak, by porywać serca czytelników na każdej szerokości geograficznej.
3. Wydanie swojej pierwszej książki
Gdy będziesz mieć napisaną pierwszą książkę, przyjdzie czas na poszukiwanie możliwości wydania jej. Możesz się zastanawiać, ile kosztuje wydanie książki i jak się do tego zabrać. Pozwól, że przybliżę Ci to zagadnienie. Możesz oczywiście rozsyłać swój tekst do wiodących wydawnictw w nadziei, że któreś zachwyci się przeczytanym utworem i zechce nawiązać z Tobą współpracę. Ale takie rzeczy częściej się dzieją na filmach niż w rzeczywistości. Nie znaczy to, że chcę Cię zniechęcić. Raczej odpowiednio ukierunkować i zaszczepić na okoliczność odmowy lub braku odezwy – co jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne.
W tym biznesie liczą się niestety kontakty – im więcej osób poznasz, tym większe prawdopodobieństwo, że trafisz na taką, która zechce pochylić się nad Twoim tekstem i pomóc go wydać. Ale czasem szukanie takiej osoby trwa bardzo długo. Możesz jednak również wydać swoją książkę samemu. Obecnie w Internecie jest całkiem sporo wydawnictw, które umożliwiają Ci opcję self-publishingu – pamiętaj jednak, że wtedy cały ciężar dystrybucji i sprzedaży pozostaje na Twoich barkach. Ale możesz się cieszyć swoim pierwszym wydanym tekstem – a z książką w portfolio łatwiej będzie Ci rozmawiać z wydawnictwami o poważniejszych planach.
Zanim jednak będziesz próbował swoich szans w wydaniu książki, po prostu ją napisz. Pomoże Ci to rozeznać się w swoich możliwościach oraz nauczy nowych umiejętności – a to bezcenne doświadczenia, których nigdzie indziej nie znajdziesz.