ile trwa bierzmowanie

Młodzi ludzie często zadają sobie pytanie, ile trwa bierzmowanie? Informacja o długości bierzmowania jest dla nich ważna z różnych powodów: z ciekawości, jak długo będą musieli zachowywać się przyzwoicie, niechęć do długich uroczystości kościelnych, ale też stres przed niewiadomym, gdyż właściwie z kolegami idą do tego sakramentu, jednak każdy jakby sam.

Samodzielnie, co prawda ze świadkiem bierzmowania, muszą znaleźć się przed biskupem, co często rodzi stres, a w połączeniu z długimi przygotowaniami do tego wydarzenia jest on spotęgowany, więc pytanie, ile trwa bierzmowanie, jest jak najbardziej uzasadnione.

Jednak odpowiedź na pytanie – ile trwa bierzmowanie, nie jest tak jednoznaczna, gdyż zależy od tego, czy zastanawiamy się nad tym, ile trwa samo udzielenie sakramentu dla pojedynczego bierzmowanego czy ile trwa cala uroczystość w kościele?
Sam akt bierzmowania jest krótki. Udzielenie sakramentu dla jednego wiernego trwa niecałą minutę, gdyż trwa tyle ile: nałożenie rąk przez biskupa na głowę bierzmowanego i wypowiedzenie przez biskupa modlitwy, następnie wypowiedzenie przez niego formuły bierzmowania: „(Imię) przyjmij znamię Ducha Świętego” oraz nakreślenie krzyżem na czole bierzmowanego znaku Krzyża Świętego. Za każdym razem bierzmowany odpowiada: „Amen”. Na koniec biskup mówi: „Pokój z Tobą”, a bierzmowany odpowiada: „I z Duchem Twoim.”

kościół

Natomiast, kiedy zastanawiamy się jak długo będzie trwała uroczystość dla wszystkich, musimy wziąć pod uwagę to, ile osób przystępuje w czasie danej Mszy Św. do sakramentu. Wielokrotnie w parafiach proboszczowie zbierają po kilkadziesiąt osób. W dużych parafiach czasem bierzmowania odbywają się corocznie, a w mniejszych raz na 2-3 lata w zależności od liczby chętnych i często więc zbliża się ona do setki, co jest związane z liczebnością danych roczników.

Wtedy musimy wiedzieć, że udzielenie sakramentu dla wszystkich zgromadzonych będzie trwało najmniej kilkadziesiąt minut, w zależności również od szybkości z jaką biskup udziela sakramentu. Często jednak biskupi nie spieszą się przy udzielaniu sakramentu, gdyż wydarzenie ma podniosły charakter i ma być dla bierzmowanych zapamiętane na cale życie

Do czasu więc, w którym jest udzielany sam sakrament musimy doliczyć: długość Mszy Św., homilii biskupa, prośby proboszcza, który zwraca się do biskupa o udzielenie sakramentu, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez bierzmowanych i wiernych, podziękowania młodzieży, która zwraca się do biskupa pod koniec uroczystości, a także długość udzielania sakramentu Komunii Św., gdyż przeważnie w czasie uroczystości bierzmowania w kościele jest wiele osób, które mogą sakrament przyjąć, więc automatycznie wydłuża się czas jego udzielania, a jeśli parafia nie dysponuje szafarzem, który może wspomóc kapłanów w tej czynności, na pewno cala uroczystość się przedłuży, Wiadomo też, że często biskupi prócz homilii zwracają się do wiernych na rozpoczęcie Mszy św. oraz przed błogosławieństwem końcowym, które wielokrotnie przybierają charakter dłuższej wypowiedzi.

bierzmowanie

Ogólnie nie jest to krótka uroczystość, kiedy myślimy o niej całościowo i patrząc na liczbę osób, które jednocześnie przystępują do sakramentu. Należy więc przeznaczyć na pobyt w kościele kilka godzin – najprawdopodobniej 2-3 godziny. Wielokrotnie proboszczowie też proszą bierzmowanych, by pojawili się w kościele wcześniej niż na ostatnią chwilę, mimo że wcześniej odbywają się próby i jest znana dla wszystkich kolejność, w jakiej przystępują do sakramentu.

Pamiętajmy więc by zarezerwować sobie na tę uroczystość jednak cały wieczór, gdyż na pewno będzie trwała dłużej niż standardowa Msza Św. Warto też zapytać, jeśli zostaliśmy zaproszenie na taką uroczystość, czy rodzina bierzmowanego przewiduje po części oficjalnej w kościele jeszcze poczęstunek, gdyż w wielu rodzinach, zwłaszcza tych bardziej wierzących, jest to tradycją jak w przypadku uroczystości komunijnych.
Ile trwa bierzmowanie? Trudne jest udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to nurtujące pytanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here