Coraz więcej osób skarży się na takie objawy jak chroniczne zmęczenie, wzmożone pragnienie czy pojawienie się stanów zapalnych na skórze. Łatwo jest machnąć na nie ręką i zbytnio się nie przejmować, do momentu aż zrodzą się z nich prawdziwe, przewlekłe problemy. Takie objawy mogą być spowodowane nieleczoną i cicho rozwijającą się cukrzycą. Co wtedy? Kto może Ci pomóc? Najlepszy będzie wykwalifikowany diabetolog.
Diabetolog – czyli kto?
Diabetolog Warszawa jest lekarzem, specjalizującym się w diagnozowaniu i profilaktyce cukrzycy. Zagadnienie jest trudne, ponieważ istnieje wiele rodzajów cukrzycy. Każdy rodzaj cechuje się innymi powikłaniami. Cukrzyca została zakwalifikowana do chorób cywilizacyjnych XXI wieku, zapada na nią coraz więcej osób, dlatego też zawód diabetologa jest popularny i potrzebny.
Co leczy diabetolog?
Cukrzyce można podzielić na kilka rodzajów. Cukrzyca typu I – ujawnia się w dzieciństwie lub w okresie dorastania, nieleczona prowadzi do śmierci, dlatego u chorego należy non stop monitorować poziom glukozy we krwi i podawać insulinę gdy zajdzie taka potrzeba. Kolejnym typem jest cukrzyca ciążowa, która występuje u kobiet ciężarnych i zazwyczaj mija po okresie ciąży. Innym rodzajem jest cukrzyca typu II, którą diagnozuje się najczęściej u dorosłych, jest wynikiem niewłaściwego odżywiania i trybu życia. Typ II cukrzycy można wyleczyć dietą i zmianą nawyków związanych z życiem codziennym.
Kiedy na wizytę?
Jakie dolegliwości mogą wskazywać na cukrzycę? Między innymi są to: osłabienie organizmu, niewyraźne widzenie, utrata wagi, nadmierne pragnienie, zbyt częste oddawanie moczu. Jeżeli wykryłeś u siebie jakieś z podanych objawów, powinieneś udać się do specjalisty na wizytę. Nieleczona cukrzyca może zakończyć się udarem, amputacją kończyny czy utratą wzroku. Na pewno nie zaszkodzą stałe, regularne wizyty u lekarza diabetologa, mogą się one odbywać co 2 lata, aby na bieżąco kontrolować swoje zdrowie.
Jak wygląda wizyta?
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza głównie wywiad. Na podstawie pytań i Twoich odpowiedzi próbuje określić z jakim typem choroby masz do czynienia. Następnie przystępuje do badania i określenia planowanego leczenia. Diabetolog pomoże Ci również dobrać odpowiednie produkty, które powinny znaleźć się w Twojej diecie. Oprócz tego zostaniesz poinformowany także o postępowaniu podczas stanów nagłych oraz usłyszysz o powikłaniach po cukrzycowych.