Spożywanie alkoholu jest nieodłącznym elementem praktycznie każdej kultury na całym świecie. Od wieków ludzie używali alkoholu do tego, aby zapewnić sobie rozluźnienie i lepszą zabawę. Dowodem na popularność alkoholu jest to, że jest on w pełni legalny podczas gdy posiadanie i spożywanie innych używek jest zazwyczaj ściśle kontrolowane przez prawo. W porównaniu z innymi substancjami odurzającymi, alkohol jest zazwyczaj określany za jeden z najmniej szkodliwych związków. Jednakże nie oznacza to, że nie ma konsekwencji jego nadmiernego spożywania.
Najbardziej oczywistą z nich jest kac
Kac to nic innego jak stan po spożyciu alkoholu, kiedy jego efekty przestają działać, a organizm zaczyna starać się pozbyć substancji. Zazwyczaj jest to dosyć nieprzyjemne przeżycie, zwłaszcza że silnie kontrastuje z początkowo dobrym samopoczuciem jakie zapewnia spożycie alkoholu. Jednakże zawsze należy pamiętać, że choć legalny i powszechnie spożywany, alkohol każdego rodzaju jest wciąż trucizną. Etanol jest bowiem substancją, która nie ma swojego miejsca w organizmie i musi być metabolizowana przez wątrobę zanim zostanie całkowicie usunięta.
Cały proces metaboliczny i obciążenie dla wątroby z jakim się wiąże to właśnie źródło stanu jaki powszechnie nazywa się kacem. Z kacem miał zapewne do czynienia każdy, kto kiedykolwiek uczestniczył w rodzinnej imprezie lub pozwolił sobie na parę drinków po pracy, w poszukiwaniu relaksu i lepszego humoru. To jak się przeżywa kaca zależy od wielu czynników. Między innymi ważne jest przede wszystkim to jak wiele alkoholu się wypiło. Istotny jest też rodzaj alkoholu oraz to czy przy jego wypijaniu coś się jadło.
Oprócz tego, rolę gra także płeć, waga oraz prowadzona na co dzień dieta, ponieważ wpływa ona na ogólną kondycję organizmu. Im zdrowiej ktoś żyje, tym lepiej jego ciało poradzi sobie z przetworzeniem toksycznego alkoholu etylowego w niegroźny octan. Jak ostatnio odkryto, na sprawność i szybkość metabolizmu alkoholu mają także wpływ geny. Zatem wszystkie te czynniki mają swój udział w tym jak mocno ktoś odczuwa kaca. Jednakże tym co zastanawia więcej osób jest inne pytanie – a mianowicie, ile trwa kac i czy istnieje metoda na to, aby go skrócić?
To ile trwa kac także zależy przede wszystkim od ilości wypitego alkoholu
Jak łatwo można się domyśleć, przy niskim spożyciu alkoholu, jego przetrawienie i usunięcie będzie znacznie szybsze. Zatem zazwyczaj to ile trwa kac to parę do parudziesięciu godzin od momentu spożycia alkoholu. Rekordowe przypadki pokazywały, że kac trwał nawet parę tygodni. Są to jednak bardzo skrajne sytuacje, które wynikają z nietypowych reakcji zachodzących w organizmie osób, mających pewne genetyczne predyspozycje lub chorujących na schorzenia wątrobowe. W normalnych warunkach, po imprezie lub zwykłym drinkowaniu, większość objawów kaca powinna przejść już następnego wieczoru.
Warto pamiętać, że można wpłynąć na ten proces na wiele sposobów. Po pierwsze, dobrze jest dbać o swoją wątrobę, a jej dobra kondycja na pewno zapewni, że kac przejdzie znacznie szybciej i nie będzie związany z bardzo dokuczliwymi objawami. Oprócz tego ważne jest też to w jaki sposób spożywa się alkohol. Wiele objawów kaca to nic innego jak skutek odwodnienia organizmu. Zatem dbając o to, aby pić wodę podczas imprezowania może zapewnić, że kac nie będzie tak mocno odczuwalny następnego dnia. Podobny rezultat przynosi także jedzenie.
Zarówno picie wody i jedzenie to świetny sposób na to, aby zadbać, że alkohol nie uderzy zbyt mocno. Spowalniając wchłanianie alkoholu zapewnia się, że jego poziom nie przekroczy pewnego pułapu i dzięki temu można kontrolować swój stan i swojego zachowanie. A gdy nie cierpi się z powodu nieprzyjemnych wspomnień z imprezy, znacznie łatwiej można radzić sobie ze swoim kacem w kolejnym dniu. Zatem to ile trwa kac to pytanie, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Jednakże im lepiej ktoś o siebie zadba, tym lepiej będzie się czuł następnego dnia, zatem na pewno warto pić odpowiedzialnie.