Osoby chcące podjąć pracę w służbach mundurowych, często zadają sobie pytania odnośnie zarobków oraz dodatków im przysługujących.
Ostatnio nastąpił niewielki przełom i funkcjonariusze zarabiają znacznie więcej. Ponadto w niektórych województwach wzrosła liczba dzieci, które wybierają szkoły mundurowe. Szkoły te zapewniają przyszłym funkcjonariuszom idealny start w ich przyszłość, związaną ze służbami mundurowymi.
Dzieci uczęszczające do tego typu szkół, oprócz podstawowych przedmiotów, uczą się również: musztry, zasad pierwszej pomocy, jak również organizowane są dla nich spotkania z osobami pracującymi w straży pożarnej czy też wojsku. Dlatego też osoby szykujące się do pracy w służbach mundurowych powinny, po ukończeniu szkoły podstawowej wybrać dowolne liceum mundurowe, jako szkołę pierwszego wyboru.
Ile zarabiają policjanci?
Zacznijmy może od tego, że wszystko jest uzależnione od naszego szczebla zaawansowania. Można się łatwo więc domyśleć, że kursant ( czyli osoba o najniższym szczeblu, która zaliczyła szkolenie podstawowe) otrzymuje około 2400zł netto. Osoba taka dodatkowo otrzymuje zakwaterowanie oraz przysługuje jej do czasu ukończenia kursu wyżywienie.
Następną osobą jest policjant, tak zwany „szeregowy”, który po ukończeniu szkolenia osiąga płacę minimalną w wysokości około 3500zł.
Referent – jest kolejną osobą funkcjonującą np. w izbie celnej, do jego zadań należy porządkowanie dokumentacji oraz zajęcie się pracami biurowymi. Osoba wykonująca taką funkcję, otrzyma około 3900zł.
Dzielnicowy – czyli funkcjonariusz policji, który zazwyczaj posiada stopień od posterunkowego do aspiranta sztabowego. Jego zadania to przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo oraz porządek w wyznaczonym mu rewirze służbowym. Dzielnicowy wykonuje również zadania dotyczące ścigania przestępców lub popełniania wykroczeń.
Osoba na tym stanowisku otrzymuje około 4100zł, czyli tyle samo co osoba pełniąca funkcję kontrolera ruchu drogowego. Funkcja wykonywana przez taką osobę, polega na nadzorowaniu ruchu drogowego oraz kontroli stanu technicznego wszystkich pojazdów, posiadających silnik.
Detektyw – czyli osoba pracująca w policji pod tak zwanym „przykryciem”, otrzymuje zarobki sięgające około 4500zł
Jest to bardzo dużo, chociaż specyfikacja jego pracy nie pozwala na to by osoba na takim stanowisku zarabiała mniej. Praca detektywa jest bardzo stresująca i nie każda osoba nadaję się do niej. Detektywi są to osoby wykształcone, przede wszystkim z dziedzin psychologii jak również, z różnych technik zabezpieczania oraz pozyskiwania materiałów dowodowych. Ponadto zawód ten, wykonywany jest bardzo ryzykowny, dlatego tylko nieliczni chcą go wykonywać.
Dyżurny – czyli oficer policji, który otrzymuje wszystkie uprawnienia do wykonywania zadań, pod nieobecność komendanta. Jego zarobki sięgają 4900zł na rękę.
Kierownik referatu – osoba pełniąca taką funkcję w służbach mundurowych, jest odpowiedzialna za nadzór zadań wykonywanych przez pracowników. Kierownikiem referatu może zostać osoba pracująca w policji, która posiada odpowiednie kwalifikacje jak również jej staż w służbie pozwala by uzyskała taki awans. Zarobki osoby na tym stanowisku wynoszą około 5000zł.
Zastępca naczelnika otrzymuje dochód powyżej 5200zł na netto.
Oprócz wymienionych tutach pracowników policji, na naszej liście nie może zabraknąć komendanta oraz jego zastępcy.
Komendant osiąga zarobki przekraczające 16000zł a jego zastępca otrzymuje około 13000zł.
Nie możemy zapomnieć decydując się na pracę funkcjonariusza, że zapewnia nam ona emeryturę w wysokości około 3500zł na rękę po przepracowaniu 25 lat. Praca w służbach mundurowych daje możliwość przejścia również na rentę chorobową, która jest znacznie wyższa niż zwykła. Musimy też wiedzieć, że renta rodzinna przysługuje również rodzinie po zmarłym funkcjonariuszu. Osoba pobierająca taką rentę może otrzymać 85% takiego świadczenia w przypadku, gdy pobiera ją sama, 90% gdy są dwie osoby upoważnione do jej otrzymania oraz 95% powyżej trzech osób dla których świadczenie zostało przyznane.