w szkole

Zawód nauczyciela nie cieszy się ostatnimi czasy szczególnym powodzeniem. Liczne strajki i protesty jakie organizują przedstawiciele tej grupy zawodowej zwracają uwagę na problemy panujące w branży edukacyjnej i nie stanowią specjalnej zachęty do wyboru tej ścieżki zawodowej. Młodych ludzi zniechęca również dość spora odpowiedzialność jaka wiąże się z wykonywaniem pracy nauczyciela i niezbyt dopasowane do tego zarobki jakimi mogą się pochwalić osoby wykonujące tą pracę.

Jednak wbrew pozorom nauczyciele nie należą do grup zawodowych, które zarabiają w Polsce najmniej. To prawda, że podstawowa pensja powinna być znacznie wyższa, w końcu trzymają oni pieczę nad edukacją i wychowaniem przyszłych pokoleń, ale jednak nie można powiedzieć, że zawód nauczyciela nie ma żadnych zalet.

Przede wszystkim jest to stała, stabilna praca, dająca całkiem spore możliwości rozwoju i w miarę znośne wynagrodzenie. Po drugie do wypłaty dochodzą również pewne benefity związane głównie z czasem wolnym w wakacje i dni wolne od zajęć lekcyjnych. Dodając do tego inne przywileje wynikające z karty nauczyciela na przykład przysługujący roczny urlop na podratowanie zdrowia, to sytuacja zaczyna się już przedstawiać nieco bardziej kolorowo. Oczywiście wszystkie przywileje mają swoje uzasadnienie w tym, że praca jaką wykonują nauczyciele jest bez wątpienia bardzo ciężka i wymagająca niesamowitej odpowiedzialności przez co mogą się nawet wydawać niewystarczające.

zarobki

Wracając jednak do pensji to warto wiedzieć, że to ile zarabiają nauczyciele jest bezpośrednio związane z ich wykształceniem, stażem pracy i funkcjami jakie wykonują.
Najgorzej oczywiście przedstawia się sytuacja młodych nauczycieli, którzy dopiero wkraczają na swoją ścieżkę zawodową. Są to tak zwani stażyści stojący najniżej w hierarchii i w związku z powyższym pobierający również i najniższe wynagrodzenia. Pensja stażysty od wielu lat oscyluje bowiem w okolicach minimalnego wynagrodzenia za pracę i chociaż nieco je przewyższa to jednak dalej nie ma się czym pochwalić zważywszy na konieczność posiadania odpowiedniego wykształcenia i charakter pracy.

Kolejnym stopniem w karierze jest stanowisko nauczyciela kontraktowego ale nawet i wtedy jego wynagrodzenie pozostaje dalekie od ideału. W 2020 roku ma ono wynosić w okolicach 2600 zł brutto. Dla przypomnienia, żeby piąć się w zawodowej hierarchii nauczyciel musi legitymować się odpowiednim stażem pracy oraz zdać egzamin państwowy w danej dziedzinie.

Awans na nauczyciela mianowanego przynosi kolejną podwyżkę, która również nie jest specjalnie imponująca, ale zaczyna już powoli przypominać regularną pensję. W 2019 roku nauczyciele mianowani mogli liczyć na wynagrodzenie nieco przekraczające 2900 zł brutto w roku bieżącym wartość ta została nieco podwyższona, ale dalej nie ma co liczyć na kokosy. Przynajmniej nie w związku z otrzymywaniem gołej pensji.
Następnym etapem w nauczycielskiej karierze jest stopień nauczyciela dyplomowanego, który w 2020 roku może już liczyć na zawrotne 3817 zł brutto.

ile zarabiają nauczyciele

Pensja nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również kilka dodatków, dzięki którym ministerstwo jest w stanie w jakikolwiek sposób osłodzić im wykonywanie tej pracy. Nauczyciele mogą liczyć przede wszystkim na dodatek związany ze stażem pracy. Ta wysługa lat może maksymalnie osiągać do 20% wynagrodzenia, który rośnie w tempie 1% za każdy przepracowany rok i jest wypłacany dopiero po przepracowaniu czterech lat.

Całkiem atrakcyjny jest również dodatek funkcyjny wypłacany w związku z pełnioną funkcją np. wychowawcy czy dyrektora szkoły.
Nauczyciele pracujący w małych miejscowościach, na wsiach lub w miasteczkach, których liczba ludności nie przekracza 5 tysięcy, mogą również liczyć na tzw. dodatek wiejski wynoszący 10% wynagrodzenia zasadniczego.
Wypłacane są również, dość częste w budżetówce, dodatki znane jako trzynasta pensja oraz kilka dodatków uznaniowych np. za wyróżniającą się pracę czy motywacyjny przyznawany przez dyrektora konkretnej placówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here