ile rośnie rzeżucha

Rzeżucha wszystkim kojarzy się przede wszystkim ze świętami wielkanocnymi, ale jednak jest to tak fantastyczna roślinka, że warto sadzić ją regularnie, by móc zawsze posypać nią kanapki lub dodać ją do warzywnej sałatki. Kiełki są bardzo zdrową żywnością. Zawierają sporo witamin i minerałów, a przy tym mają tak niewiele kalorii, że można je jeść dosłownie bez ograniczeń i to bez żadnych skutków ubocznych dla sylwetki czy wagi. Aby jednak móc cieszyć się idealnym składem, smakiem i aromatem rzeżuchy, wypadałoby posadzić ją samodzielnie. A jak to zrobić?

Ile rośnie rzeżucha?

Jak o nią dbać, aby na powierzchni roślinki nie doszło do rozmnożenia się bakterii i szkodliwych drobnoustrojów, które byłyby poważnym zagrożeniem dla układu pokarmowego człowieka?

Tak naprawdę wszelkiego rodzaju kiełki sadzi się w dość prosty sposób. Każdy powinien więc poradzić sobie z zadaniem polegającym na zasadzeniu rzeżuchy. Nie jest to wymagająca roślinka. Tak naprawdę nie trzeba znać się nawet na hodowli roślin, aby móc posadzić kiełki we własnym domu i przypilnować tego, by odpowiednio się one rozwijały. A najprostsze rozwiązania są zwykle najlepsze. Aby zasadzić rzeżuchę w domu czy mieszkaniu, wystarczy sięgnąć po gotowe nasiona, które w tym momencie dostępne są w większości sklepów.

kanapki

Można ich poszukać nawet w marketach budowlanych, ale najczęściej już zwykły hipermarket powinien być w nie zaopatrzony. Do posadzenia rzeżuchy potrzebne będzie również naczynie (może być to nawet mały talerzyk) oraz większa ilość waty. Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów można zabrać się za główną pracę.

Wybrane naczynie należy obłożyć w całości watą, którą można też zastąpić specjalistyczną ligniną. Materiał powinien w całości je pokryć. To on stanie się taką alternatywną glebą dla roślinki, dlatego spokojnie można użyć go w większej ilości. Następnie watę bądź ligninę trzeba obficie skropić wodą, aby rzeżucha miała stały dostęp do nawadniających ją płynów.

W tym akurat przypadku trzeba jednak trochę się ograniczyć. Zbyt duża ilość wody może bowiem doprowadzić do rozwoju pleśni, która sprawi, że roślina stanie się totalnie niejadalna. Trzeci krok będzie już polegać na rozsypaniu nasionek na powierzchni podłoża. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie, aby rzeżucha równomiernie pokryła całą glebę stworzoną z waty i wody. Praca zakończona. Teraz wystarczy przypilnować, by rzeżucha miała optymalne warunki do rozwoju.

A ile rośnie rzeżucha?

Tak naprawdę proces jej wzrostu nie trwa długo, o ile zadba się o to, by miał on prawidłowy przebieg. Każda roślina potrzebuje przecież pewnych substancji do życia. A rzeżucha wymaga głównie stałego dostępu do wody, dlatego też należy regularnie ją podlewać – nie wolno o tym zapominać! Oczywiście nie powinno się zalewać roślinki olbrzymią ilością wody, bo w żadnym wypadku nie przyspieszy to jej wzrostu. Najlepiej zakupić specjalny spryskiwacz i każdego dnia wydzielać niewielką porcję płynu, sprawdzając za każdym razem, czy podłoże jest odpowiednio nawilżone. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której gleba będzie wysuszona. W takich warunkach sama roślinka bardzo szybko wyschnie i prawdopodobnie nie będzie się jej dało już odratować.

rzeżucha

Zapewne każdy, kto zdecyduje się na posadzenie kiełków rzeżuchy w domu, będzie chciał jak najszybciej móc ich skosztować. Czy zatem można w jakiś sposób przyspieszyć proces wzrostu rośliny? Jak sprawić, aby już po kilku dniach nadawała się ona do zjedzenia? Na pewno należy tutaj skupić się na głównych potrzebach roślinki. Bez wątpienia wymaga ona stałego dostępu do promieni słonecznych, pod wpływem których może znacznie szybciej się rozwijać.

Warto więc poszukać dla niej ciepłego miejsca, a jeżeli pogoda za oknem nie dopisuje – spróbować podwyższyć temperaturę powietrza w domu lub mieszkaniu. A ile rośnie rzeżucha? Na ogół cały proces jej wzrostu trwa jakieś dziesięć dni. Oczywiście przez cały ten czas trzeba ją podlewać. Tylko w taki sposób można rzeczywiście dobrze o nią zadbać i sprawić, by pięknie wyrosła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here