Ciasto francuskie to lekkie, maślane, puszyste ciasto o warstwowej strukturze, na którą składają się cienkie listki. Stosowane jest zarówno w słonych, jak i słodkich potrawach, od przystawek aż po dania główne. Zawiera tylko kilka składników, a mimo to w piekarniku pięknie rośnie, nawet bez dodatku środków spulchniających. Ciasto francuskie po upieczeniu przypomina croissanta, jednak do jego wyrobu nie używa się drożdży ani zakwasu. Mimo swojej uniwersalności i rewelacyjnego smaku, wielu z nas boi się go używać. Zastanawiamy się nad takimi kwestiami jak:
Ile piec ciasto francuskie? Ile czasu zajmuje jego przygotowanie?
Jak trudne jest jego wykonanie? Zrobienie ciasta nie jest skomplikowane, ale zabiera dużo czasu. Najpierw przygotowujemy ciasto podstawowe, do którego dodajemy masło i wałkujemy sześć razy, nie zapominając o jego chłodzeniu po dwóch takich seriach. Powtarzające się wałkowanie i składanie, nadaje ciastu wyjątkową strukturę. W piekarniku woda znajdująca się w cieście i maśle, zamienia się w parę, która podnosi ciasto i sprawia, że ma mnóstwo warstw i łuszcząca konsystencję
Znajdujące się w lodówkach prawie każdego sklepu ciasto francuskie, pozwala domowym kucharzom, używać go do szybkich wypieków, bez potrzeby robienia go od zera. Nie każdy z nas jest urodzonym cukiernikiem i piekarzem, a przygotowanie tego wyrobu, wydaje się być skokiem na głęboką wodę. Dlatego jeśli nie czujemy się pewnie w tej kwestii, warto pokusić się o zakup sklepowego, gotowego produktu. Ciasto francuskie znajdzie zastosowanie zarówno w słodkich, jak i pikantnych wypiekach. Jego duże arkusze świetnie sprawdzą się w takich daniach jak domowa pizza, tarta oraz pieczona polędwica wołowa. Możemy także pokroić ciasto na mniejsze kawałki i przygotować babeczki, rogaliki lub kremówki.
Zanim zaczniemy pracować z ciastem francuskim należy pamiętać, żeby zarówno ciasto, jak i narzędzia, których używamy, były schłodzone. Warto też oprószyć blat mąką, żeby uniknąć przyklejania naszego produktu do powierzchni, co w konsekwencji może prowadzić do jego rozerwania. Ciasto wyjmujemy z lodówki przed samym użyciem, a wałek i nóż, powinny spędzić 10 minut w zamrażarce. Praca z ciastem francuskim w upalne dni lub na ciepłej powierzchni, zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem.
Do cięcia ciasta najlepiej użyć okrągłego noża do pizzy. Ciasto zawsze należy kroić wzdłuż krawędzi. Jeżeli przygotowujemy tartę i nie chcemy, żeby urosło, należy nakłuć je widelcem w miejscach, które mają pozostać płaskie. W ten sposób para, która zazwyczaj je unosi, wydostanie się na zewnątrz. Zanim przystąpimy do pieczenia, rozprowadźmy na cieście roztrzepane z łyżką wody jajko. To sprawi, że po wyjęciu z piekarnika nasz wypiek będzie lśnić.
Jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie ile piec ciasto francuskie – to zależy. W przypadku gotowego produktu dokładną informację znajdziemy na opakowaniu, jeśli jednak zdecydowaliśmy na samodzielne przygotowanie, to należy piec je stosunkowo krótko w wysokiej temperaturze. Zazwyczaj jest to około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza. Będziemy wiedzieć, że ciasto jest gotowe, kiedy zobaczymy, że urosło, a jego kolor jest złoty.
Ciasto francuskie dostępne jest w większości sklepów. Najczęściej znajdziemy je w lodówkach, w sąsiedztwie innych wyrobów garmażeryjnych. Bardzo często możemy znaleźć dwie wersje tego ciasta – klasyczne i light. Wersja podstawowa w 100g ma około 500 kcal, natomiast light – 300. To znacząca różnica i taka informacja na pewno przyda się wszystkim osobom dbającym o linię.
Ciasto francuskie w smaku jest maślane, z lekko chrupiącą skórką, dlatego doskonale nadaje się do różnego rodzaju wypieków. Jego neutralność pozwala nam na wykorzystanie go w najróżniejszy sposób. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i produkty znajdujące się w naszej lodówce. Teraz kiedy już wiemy ile piec ciasto francuskie, jak czasochłonne jest jego przygotowanie i co możemy z nim zrobić, nie pozostaje nam nic innego, jak przygotowanie pysznych dań.