gastroskopia

Gastroskopia, określana także jako panendoskopia lub gastrofiberoskopia, jest rodzajem badania diagnostycznego wykonywanego dla zbadania górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Czym dokładnie jest tego typu badanie? Kiedy należy wykonać gastroskopię? Jak ona przebiega? Ile trwa gastroskopia? Czy wymaga ona specjalnego przygotowania? W końcu, gdzie można ją wykonać?

Czym jest gastroskopia?

Gastroskopia to badanie, w którym dochodzi do oceny przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. To jedno z podstawowych badań diagnostycznych układu pokarmowego, w trakcie którego specjalista może także pobrać wycinki do dalszej analizy.

Za pomocą gastroskopii można wykryć różnego rodzaju dolegliwości, w tym między innymi nowotwory, polipy, wrzody, zawężenia, krwawienia wewnętrzne, a nawet zakażenie bakteriami Helicobacter pylori. Gastroskopia pozwala także na leczenie niektórych dolegliwości.

Badanie to wykonuje się bez potrzeby wykonywania cięć chirurgicznych. Do badania wykorzystuje się specjalne urządzenie endoskopowe – gastroskop. Jest ono umieszczane w ustach lub w nosie pacjenta, a następnie przesuwane jest aż do żołądka i dwunastnicy, pozwalając specjaliście na oglądanie obrazu z kamery umieszczonej w endoskopie na monitorze.

Wskazania do gastroskopii:
– często powtarzająca się zgaga
– często występujące nudności, wymioty
– przewlekłe zapalenia żołądka
– bóle żołądka na czczo oraz po posiłku
– bóle w nadbrzuszu
– problemy z połykaniem
– krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego
– obciążenie genetyczne nowotworami górnego odcinka przewodu pokarmowego

Ponadto gastroskopia może być także prowadzona wtedy, gdy doszło do połknięcia ciała obcego i konieczne jest jego usunięcie z przewodu pokarmowego.

Warto także zaznaczyć, że gastroskopia może być wykonana również jako badanie przesiewowe – pozwala ona wtedy na zmniejszenie ryzyka chorób nowotworowych.

lekarz

Ważne przygotowanie do gastroskopii
Aby badanie się udało, konieczne jest odpowiednie przygotowanie ze strony pacjenta.

Zaleca się, aby przynajmniej na 6-8 godzin przed badaniem nie jeść i nie pić – na badanie należy zgłosić się na czczo. Także na minimum 4-6 godzin przed zabiegiem nie należy palić papierosów, żuć gumy do żucia. Nie można również przyjmować leków przed badaniem – mogą one utrudnić ocenę obrazu.

Konieczne może być także wcześniejsze odstawienie wybranych leków – należy skonsultować to z lekarzem.

Gastroskopia – przebieg badania
Gastroskopia to badanie, które wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W wybranych przypadkach można zastosować także znieczulenie ogólne, czyli narkozę. Stosuje się ją również u dzieci.

W trakcie gastroskopii pacjent leży na boku. Następnie wtedy, gdy badanie odbywa się przez nos, specjalista zakłada pacjentowi ustnik, przez który wprowadzany jest endoskop. Badanie wykonywane jest też przez nos.

Podczas badania może pojawić się lekki ból oraz odruch wymiotny. Ważne jest wówczas rytmiczne oddychanie oraz przełykanie śliny, aby zmniejszyć odruch i dzięki temu badanie mogło przebiec szybko i sprawnie.

Specjalista ogląda dokładnie przełyk, żołądek oraz dwunastnicę. Gdy jest to konieczne, pobierane są także wycinki lub wykonywane są określone zabiegi.

ile trwa gastroskopia

Jak długo trwa gastroskopia?

Gastroskopia na ogół nie jest badaniem długim. W większości przypadków trwa ona od około 5 minut do 30 minut, gdy konieczne jest pobranie wycinków, zatamowanie krwawień, poszerzenie światła przewodu pokarmowego lub inne zabiegi.

Gdzie można wykonać badanie?
Aktualnie gastroskopia to badanie, które może być przeprowadzone w ramach NFZ, czyli bez żadnych opłat. Także jego prowadzeniem zajmują się prywatne ośrodki medyczne. Terminy oczekiwania na badanie na ogół nie są długie.

Adresy placówek zajmujących się świadczeniem usług medycznych w tym właśnie zakresie można znaleźć także przez internet.

Podsumowując, gastroskopia to krótkie, niemalże bezbolesne badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki niemu można wykonać dokładną diagnostykę, a także przeprowadzić miejscowe zabiegi na przełyku, żołądku oraz na dwunastnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here