Dom jest podstawowym miejscem egzystencji człowieka. Słowo dom ma wiele znaczeń i każdy może rozumieć to słowo inaczej w zależności od osobistej sytuacji. Rozumowanie pojęcia „dom” zależy od wielu rzeczy i tak na przykład dla jednych domem jest budynek pełen bliskich i kochających się ludzi. Dla innych są to cztery ściany, gdzie mieszka osoba samotnie prowadząca gospodarstwo domowe. A jeszcze dla innych domem jest duży budynek, w którym żyją podobni sobie wiekiem ludzie, jak na przykład dom dziecka, czy dom seniora.
Jednak dla wszystkich miejsce takie jest ważne i określane mianem domu
Lecz najczęściej słowo dom przejawia się w budownictwie, gdzie mówi się o budowie domu, remoncie domu, wykończeniu domu, itd. Budowa domu, to zawsze trudny, lecz jednocześnie ciekawy okres w życiu człowieka. Bo wicie sobie do życia nowego gniazdka w dodatku takiego, o jakim się marzy jest niesamowicie ekscytujące. Jedynym mankamentem, który zaburza przeżywanie radości związanej z budową domu są pieniądze.
Dom, to droga inwestycja i dlatego zabierając się za stawianie domu trzeba znać choć w przybliżeniu koszty jego budowy i koszty związane z wykończeniem wnętrz. Wiele osób pyta ile trwa budowa domu? Czas budowy uzależniony jest od wielu spraw. Gdy znajduje się działka budowlana pod względem prawnym należąca do właściciela i nie ma podstaw prawnych, które nie pozwalają budować domu na tym terenie, to już duże ułatwienie dla przyszłego właściciela domu. Wystarczy tylko wybrać projekt, pozałatwiać dokumentację budowlaną i można startować.
Czas budowy domu zależy również od ilości zgromadzonego kapitały. Gdy są w kieszeni pieniądze, to na pewno budowa będzie szła sprawnie i szybko. Natomiast, gdy środki są ograniczone lub chwilowo ich nie ma, to budowa domu siłą rzeczy się przedłuża. Na tempo budowania wpływa również wielkość domu i architektura domu. Budowa niedużego domu i posiadającego prostą architekturę będzie postępowała szybko. Lecz budowa dużego domu posiadającego piętro i poddasze oraz balkony, werandy będzie o wiele dłuższa. Nie bez znaczenia jest też wygląd dachu na budynku.
Prosty dach będzie stawiany szybko, lecz pokrywanie budowli o skomplikowanej architekturze wydłuży się w czasie. Mając na myśli dach ważne jest też to, jakiego materiału użyjemy do jego pokrycia. Sama budowa domu, to jeszcze nie wszystko, to dopiero połowa roboty. Drugą połowę stanowi wykończenie wnętrz. I w tym przypadku okazuje się że potrzebna jest taka sama ilość pieniędzy, jaka wydana została na budowę domu w stanie surowym. I potrzebny będzie podobny czas na wykończenie wnętrz. Ogólnie można nawet powiedzieć, że budowa domu postępuje szybciej i szybciej widoczne są efekty pracy.
Natomiast prace wykończeniowe wewnątrz domu ciągną się zazwyczaj o wiele dłużej. Dlaczego tak jest? Dlatego, bo po pierwsze tych prac jest dużo. A po drugie są to prace drobne i należy wykonywać je z jak najdalej idącą dokładnością. Niektóre z nich wymagają mniej czasu, a inne wymagają dużo czasu, aby móc powiedzieć, że zostały ukończone.
Do prac wewnątrz budynku zalicza się założenie instalacji elektryczne, założenie instalacji wodnej i kanalizacyjnej, założenie systemu grzewczego, czasem zainstalowanie centralnego odkurzania, tynkowanie ścian, nakładanie warstwy wierzchniej na ściany, stolarka okienna i drzwiowa, układanie podłóg, układanie płytek, instalacja urządzeń sanitarnych i wiele jeszcze innych większych i mniejszych prac związanych z uzdatnianiem domu do zamieszkania.
Oczywiście prace wykończeniowe, a w związku z tym koszt i czas prac zależą od standardu, jaki sobie założyliśmy. Gdy jest to standard podstawowy, to wówczas będzie taniej i szybciej. Jednak w przypadku stworzenia dużego komfortu będzie to trwać dłużej i więcej kosztować. W takiej sytuacji trzeba zastanowić się nad tym, czy warto w przypadku deficytu kasy sięgnąć po pożyczkę i wykonać od razu wszystko jak należy. Czy jednak dokonać podstawowego wykończenia i stopniowo zacząć gromadzić środki na zmianę wykończenia na takie o jakim marzymy. W tym przypadku zarówno jedna, jak i druga teoria ma swoich zwolenników i przeciwników.