ile czynnika do klimatyzacji

Klimatyzacja, także i samochodowa, jest już wynalazkiem dość leciwym i od czasu jej wynalezienia upłynęło ponad sto lat. Niezaprzeczalne korzyści jakie niesie ze sobą zainstalowanie klimatyzatora w pomieszczeniu sprawiły, że wynalazek Willisa Carriera bardzo szybko się upowszechnił i jest dziś tak popularny, że właściwie trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez klimatyzacji.

Zalety klimatyzatorów błyskawicznie zauważyli również producenci samochodów i zminiaturyzowane urządzenia zaczęły być montowane w autach wyprodukowanych jeszcze przed drugą wojną światową. System klimatyzacji samochodowej był początkowo dostępny głównie w Stanach Zjednoczonych, Europa i pozostałe kraje świata musiały jeszcze trochę poczekać, zanim zaczęto ją montować seryjnie. Miały na to wpływ głownie czynniki ekonomiczne, na które amerykanie w czasie powojennego prosperity nie musieli specjalnie zwracać uwagi.

Sama klimatyzacja samochodowa jest układem stosunkowo prostym i składa się zasadniczo z dwóch części: niskociśnieniowej i wysokociśnieniowej. Wewnątrz krąży czynnik klimatyzacji, czyli specjalny środek, który poddany sprężeniu nagrzewa się, a rozprężany gwałtownie schładza. Schłodzony czynnik trafia do parownika owiewanego powietrzem generowanym przez wentylator. To właśnie dzięki temu zjawisku możemy latem liczyć na przyjemny chłodek wydobywający się z kratki wentylacyjnej.
Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko możliwość obniżenia temperatury w cieplejsze dni, ale również możliwość szybkiego usunięcia pary z szyb, co ma znaczący wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

auto

Jak to jednak zwykle bywa, żeby jakiekolwiek urządzenie, nawet dość proste, działało prawidłowo trzeba o nie odpowiednio dbać i poddawać okresowej konserwacji we wskazany przez producenta sposób Nie inaczej jest również z układem klimatyzacji, który raz na jakiś czas będzie wymagał naszej uwagi i przeprowadzenia właściwych czynności serwisowych. O ile w nowych samochodach, można sobie je przez jakiś czas odpuścić, to w tych nieco starszych zalecane jest regularne przeprowadzanie przeglądu i serwisu tego układu.

Wykonuje się go w wyspecjalizowanym warsztacie, który oprócz standardowego przeglądu posiada także sprzęt umożliwiające wyczyszczenie i zdezynfekowanie układu, oraz uzupełnienie czynnika chłodzącego, który z różnych przyczyn lubi się co jakiś czas ulatniać.
Kontrola układu klimatyzacyjnego w pojeździe rozpoczyna się od sprawdzenia ciśnienia w nim panującego. Jeśli jest ono prawidłowe to nie ma konieczności uzupełniania czynnika chłodzącego i za cały serwis wystarczy dezynfekcja i wymiana filtrów.

Jeśli natomiast ciśnienie w układzie jest zbyt niskie to konieczne będzie dodanie do niego odpowiedniej ilości czynnika. To ile czynnika do klimatyzacji należy dodać, zależy zarówno od tego ile ubyło go podczas dotychczasowej eksploatacji oraz od pojemności samego układu. Zazwyczaj w ciągu roku korzystania z układu ulatnia się około 10% pojemności i o tą wartość należy go uzupełnić.

klimatyzacja

Ważne jest również ocenienie czy ubytek czynnika nie jest zbyt duży, co może świadczyć o powstaniu nieszczelności w układzie. Każdą nieszczelność trzeba koniecznie odnaleźć i usunąć, ma to bowiem niebagatelne znaczenie dla działania całego systemu. Nieszczelności wykrywa się za pomocą specjalnej maszyny, która osusza układ z czynnika i wytwarza w nim próżnię. Jeśli próżnia nie utrzymuje się przez założony czas to oznacza, to że układ na pewno jest nieszczelny i będzie konieczna interwencja mechanika.

Innymi czynnościami jakich dokonuje się podczas przeglądu klimatyzacji samochodowej są sprawdzenie ewentualnych błędów w układzie elektronicznym oraz wymiana oleju w kompresorze. Błędy sprawdza się poprzez podłączenie komputera serwisowego, który dzięki zainstalowanemu oprogramowaniu wskaże wszelkie możliwe usterki.
Po uzupełnieniu czynnika roboczego i oleju można już przystąpić do testów układu klimatyzacji i jego wydajności. Robi się to za pomocą specjalnego urządzenia mierzącego temperaturę po włączeniu układu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here