zakładaniu jednoosobowej firmy w Niemczech

Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec będzie dla sporej grupy osób niezwykle opłacalną formą zarobkowania. Warto jednak zadbać o kwestie formalne, aby nie tylko być bardziej wiarygodnym partnerem dla niemieckich kontrahentów, ale również nie narazić siebie na kary za brak rejestracji działalności. Jednoosobowa firma w Niemczech jest z całą pewnością dobrym i korzystnym rozwiązaniem, natomiast trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

1. Zameldowanie i lokal na terenie Niemiec

Pierwsza rzecz, o jaką należy zadbać przy zakładaniu firmy jednoosobowej w Niemczech jest związana z koniecznością zameldowania w tym kraju, ale na tym nie kończą się wstępne obowiązki. Niezbędne okazuje się również posiadanie odpowiedniego lokalu pod działalność biurową. Nie musi on mieć dużego metrażu, ale wystarczający na wstawienie biurka. Warto pamiętać, że zazwyczaj już w ciągu pierwszych dwóch lata istnienia firmy następuje kontrola i wtedy należy wykazać się stosownym lokalem, który nie jest miejscem zamieszkania, ale prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto nawet w trakcie rejestracji firmy urzędnicy zawsze proszą o umowę najmu bądź użyczenia lokalu na cele związane z funkcjonowaniem firmy.

2. Kwestie ubezpieczenia

Przepisy obowiązujące w Niemczech nakładają na właściciela jednoosobowej firmy obowiązek opłacania co najmniej ubezpieczenia zdrowotnego. Czynnikiem determinującym wysokość owej należności będzie zarówno wiek, jak i stan zdrowia osoby ubezpieczonej. Chociaż wysokość składki znacznie przewyższa obowiązującą w Polsce, to na pewno nie opłaca się kombinowanie w tym aspekcie i występowanie do ZUS-u o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego w naszym kraju. W razie ewentualnej kontroli, trzeba przedstawić niemiecką polisę ubezpieczeniową, aby nie narazić się na kłopoty. Należy przy tym podkreślić, że właściciel jednoosobowej firmy w Niemczech nie jest zobligowany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, co pozwala na pewne oszczędności.

3. Obowiązki podatkowe

Niewątpliwie jednoosobowa firma w Niemczech jest jedną z najbardziej popularnych form legalizujących działalność gospodarczą u naszych zachodnich sąsiadów, gdyż gwarantuje sporą swobodę w podejmowaniu decyzji, a ponadto na początku, przy stosunkowo niewielkich obrotach można korzystać z ulg przeznaczonych dla drobnych przedsiębiorców. Oznacza to brak konieczności płacenia podatku VAT oraz pełnej księgowości. Wystarczy jedynie złożyć rachunek z nadwyżki przychodów. Warto jednak korzystać z usług niemieckiego doradcy podatkowego, który nie tylko zajmie się rejestracją podatkową, ale także dokładnie poinstruuje w kwestii wystawiania rachunków i zadbania o jak najniższe podatki.

Firma w Niemczech funkcjonuje trochę inaczej niż w Polsce, ale nieznajomość prawa nie jest żadnym wytłumaczeniem, więc dla własnego dobra należy konsultować wszystko z doradcą podatkowym. Co ważne, kiedy firmę reprezentuje doradca podatkowy, to można przedłużyć termin zamknięcia roku podatkowego. Ceny usług doradcy podatkowego są regulowane przepisami i zależą od wysokości obrotów, a tym samym stopnia trudności pracy. Na pewno najlepiej powierzyć sprawy podatkowe doradcom zarejestrowanym w niemieckich Izbach Doradców Podatkowych,

Założenie firmy jednoosobowej w Niemczech nie jest bardzo skomplikowane, ale wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych kwestii, jak lokal, niemiecka polisa ubezpieczeniowa czy podatki. Jednak warto działać w pełni legalnie i nie martwić się ewentualnymi kontrolami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here