Jesienne perfumy pochwalić mogą się ciepłymi tonami i otulającym charakterem. Są aromatyczne, ciężkie, długo utrzymują się na skórze. Zazwyczaj na chłodniejsze dni polecane są pachnidła z rodziny drzewnej, orientalnej, skórzanej. Warto jednak pamiętać, że jesienią idealnie sprawdzą się też perfumy gourmand. Pachną one słodkościami takimi jak czekolada, wata cukrowa, karmel, pralinki, a także miód. Ten ostatni składnik pojawia się w pachnidłach niezwykle rzadko, a przez to uwielbiany jest przez fanki oryginalnych pachnideł. Czy będą one dobrym wyborem na jesień i zimę?
Miód – zapach dla lubiących oryginalność
Produkcja i zastosowanie miodu mają bardzo długą historię. Miód znany jest on już od ponad 15 000 lat. Zbierany był on głównie w celach spożywczych. Perfumeria po miód sięgnęła o wiele, wiele później. Nadal ta nuta aromatyczna nie jest tą popularną. Odnaleźć można ją jedynie w nielicznych pachnidłach. Szukać można jej na perfumeria.pl/collections/cartier w perfumach Cartier. Marka ta proponuje kilka zapachów o woni miodu. Tym klasycznym jest Cartier L’Envol – męska woda perfumowana z 2016 roku. Miód pojawia się w niej w nucie bazy, gdzie towarzyszy cedrowi, irysowi, wetywerii oraz nutom drzewnym. Cartier L’Envol to kompozycja zapachowa dla mężczyzn lubiących wyzwania, odważnych i nastawionych na sukces.
Czy perfumy z miodem są dobre na jesień?
Jesienią zarówno kobiety, jak i mężczyźni lubią ciepłe, otulające perfumy. Dzięki temu, że są one bardziej aromatyczne, są lepiej wyczuwalne spod grubych warstw ubrań. Aromat miodu idealnie wpisze się w jesienną aurę. W świecie perfum charakteryzuje się miękkim, słodko-balsamicznym akordem, idealnie podkreślającym nuty kwiatów. Może on przybierać również charakter drzewny, ziołowy, a nawet tytoniowy. W każdym tym wydaniu miodowa nuta wygładza kompozycję i dodaje jej gourmandowy niuans.
Skąd się bierze miód w perfumach?
O produkcji miodu wiemy dość dużo. Warto jednak pamiętać, że do flakonów perfum trafia on w postaci plastra wosku pszczelego. Uzyskuje się go z plastra miodu europejskiej pszczoły – apis mellifera – ekstrahowanego etanolem, który zostaje odparowany. W wyniku tego procesu wosk pszczeli zachowuje niektóre aromatyczne cząstki. Perfumiarze, tworząc pachnidła z miodem często wykorzystują inne substancje, aby stworzyć np. woń miodu typu kwiatowego lub nutę rosy miodowej. Miód w perfumach może przyjmować różny aromat: wyraźnie drzewny, kwiatów, ziołowy, tytoniowy, spadziowy. Zapach zależny jest od tego, z jakimi składnikami molekularnymi wosk pszczeli będzie połączony.