Atopowe zapalenie skóry AZS

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z nawracającymi chorobami skóry, a jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry AZS, zwane inaczej wypryskiem atopowym lub wypryskiem endogennym. Jest to schorzenie mające swoje źródło w genach człowieka, a pierwsze objawy występują w wieku dziecięcym, zazwyczaj do piątego roku życia.

Leczenie atopowego zapalenia skóry AZS wymaga wcześniejszej dogłębnej analizy zarówno czynników genetycznych, jak i środowiskowych oraz immunologicznych. Rozwinięcie choroby jest bowiem możliwe jedynie w przypadku osobistych predyspozycji oraz występowania określonych czynników zewnętrznych, w tym środowiskowych.

Atopowe zapalenie skóry AZS jest schorzeniem uporczywym, nawracającym, a ze względu na pogorszenie estetyki wyglądu osoby chorującej, powoduje zmniejszenie jej pewności siebie, a w konsekwencji nawet depresję. Istnieją naturalne sposoby walki ze schorzeniem, do których zalicza się między innymi kąpiele w naparze z siemienia lnianego lub krochmalu. Pacjenci muszą zwrócić szczególną uwagę na skład stosowanych środków czystości oraz higienicznych. Zachodzi konieczność wyeliminowania produktów posiadających w swoim składzie spirytus lub inne alkohole, gdyż dodatkowo podrażniają one skórę. Przeprowadzone badania dowiodły, iż leczenie atopowego zapalenia skóry AZS wymaga zapewnienia pacjentowi spokoju i izolacji od wszelkich negatywnych emocji.

Atopowe zapalenie skóry AZS daje podobne objawy u większości pacjentów. Głównym z nich jest drażniący swąd, uniemożliwiający choremu normalne funkcjonowanie. Powoduje on podrażnienie skóry, a drapanie, często nieświadome, jeszcze bardziej potęguje jej suchość oraz wrażliwość. Czerwonych plam jest coraz więcej i więcej, a na łokciach, kolanach, stopach oraz dłoniach często pojawiają się dodatkowo czerwone grudki. Tego rodzaju objawy mogą wystąpić po około czterdziestu ośmiu godzinach od kontaktu pacjenta z alergenem.

U niektórych pacjentów obserwuje się również przeczosy oraz grudki, przypominające liszaj.

Atopowe zapalenie skóry AZS może mieć różne fazy, w zależności od wieku pacjenta. W przypadku niemowląt do drugiego roku życia, plamy występują na głowie, kończynach oraz twarzy. Dzieci od trzeciego do jedenastego roku życia walczą ze zmianami pojawiającymi się w zgięciach łokci, kolan, karku oraz nadgarstków, u osób w tym wieku można zaobserwować również tak zwany białawy łupież. Atopowe zapalenie skóry AZS u osób powyżej dwunastego roku życia objawia się na twarzy, kończynach tułowiu, skórze głowy, a także na zewnętrznej powierzchni dłoni.

Leczenie atopowego zapalenia skóry AZS jest żmudne i często nie przynosi pożądanych efektów, a na całkowite zwycięstwo z chorobą mogą liczyć jedynie osoby, u których AZS pojawiło się we wczesnej fazie życia.

Pomocy w leczeniu AZS można z powodzeniem szukać w klinikach medycyny estetycznej (m. in. wrosinski.pl/atopowe-zapalenie-skory/). Podczas kuracji wykorzystywane są preparaty przeciwhistaminowe, a w czasie nasileń choroby kortykosteroidy w postaci maści oraz leki immunosupresyjne. Bardzo dobre efekty daje również fototerapia, w zakresie naświetleń UVA oraz UVB oraz fotochemioterapia (PUVA).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here