Po ukończeniu 40 roku życia wiele osób zaczyna zauważać w swoim ciele zmiany, związane ze starzeniem się organizmu. Chociaż nie są one aż tak widoczne, potrafią wzbudzać niepokój. Na przykład osoby w tym wieku po raz pierwszy skarżą się na problemy ze wzrokiem – szczególnie, jeśli chodzi o widzenie z bliska, co profesjonalnie bywa nazywane prezbiopią. Stan ten dotyczy niemal 10 milionów Polaków i uważany jest już za naturalne zjawisko. Co można robić, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem mimo upływu lat? Oto kilka praktycznych informacji.
Pogorszenie wzroku po 40 roku życia – skąd się bierze?
Oczy podobnie jak każda inna część naszego ciała ulega starzeniu. Zauważa się, że ich soczewka staje się coraz sztywniejsza, mniej przejrzysta i grubsza. Osłabia się także zdolność akomodacji, więc w efekcie osoby mają coraz większe problemy z widzeniem przedmiotów, znajdujących się w pobliżu. Czy są jakiekolwiek sposoby, aby zachować doskonały wzrok mimo upływu lat? Chociaż różnego rodzaju działania profilaktyczne są polecane, w większości przypadków gorsze widzenie i tak będzie pojawiało się wraz z wiekiem – uzależnione to jest między innymi od genetyki danego człowieka. Jak można poznać moment, w których nasze oczy ulegają starzeniu się? Być może coraz trudniej jest nam wykonywać codzienne czynności, takie jak pisanie wiadomości tekstowych lub czytanie książek. Pacjenci zauważają, że dokumenty zapisane drobnym drukiem muszą trzymać w coraz większej odległości, co sprawiają, że odchylają głowę do tyłu lub wyciągają rękę. Może pojawiać się też uczucie zmęczonych oczy czy bóle głowy.
Jak dbać o wzrok po 40 roku życia?
Mimo, że pogarszanie się wzroku jest czymś naturalnym warto troszczyć się o swoje oczy, co nie tylko pomoże opóźnić proces ich starzenia się, ale też zmniejszy ryzyko rozwoju poważnych chorób, takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Co więc warto robić?
Ważne jest stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w witaminy i minerały. Mile widziane są takie składniki jak likopen czy betakaroten, zapobiegające uszkodzeniom rogówki. Posiłki warto wzbogacić też w ciemne owoce uszczelniające naczynia krwionośne oka, które mają działanie przeciwzapalne. Nie mniejsze znaczenie ma odpowiednia higiena oczu – szczególnie podczas spędzania wielu godzin przy ekranie komputera. Warto pamiętać wtedy o regularnych przerwach oraz stosowaniu okularów z filtrem niebieskiego światła. Niezwykle istotnym czynnikiem, szczególnie po ukończeniu 40 roku życia jest regularne odwiedzanie okulisty w celu przeprowadzenia podstawowych badań wzroku – można to zrobić między innymi w Warszawskim Szpitalu Okulistycznym.