Podstawy pielęgnacji psa

Zdrowy i zadbany pies jest szczęśliwy, dzięki czemu sprawia radość także swojemu właścicielowi. Właśnie dlatego coraz częściej mówi się o groomingu, czyli specjalnej pielęgnacji psa, która obejmuje takie czynności jak kąpiel, czesanie, szczotkowanie czy pielęgnację uszu. W większych miastach można nawet spotkać specjalne lokale do tego przeznaczone, które potocznie nazywane są psimi fryzjerami. Jednak, aby Twój czworonóg zachwycał wyglądem, wcale nie musisz iść z nim do specjalnych gabinetów, o jego pielęgnacje możesz zadbać w domowym zaciszu. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak to robić.

Jak pielęgnować psa – podstawowe zasady kąpieli

Na samym początku warto pamiętać, że niektóre zabiegi pielęgnacyjne uzależnione są od rasy psa. Jednak istnieje kilka zasad, które sprawdzają się w każdej sytuacji. Przede wszystkim, zawsze trzeba używać szamponów i kosmetyków przeznaczonych dla psów. Te dedykowane ludziom mogą powodować uczulenia i podrażnienia, między innymi ze względu na dodatki zapachowe. Kąpiel jest niemal zawsze stresująca dla Twojego pupila, warto więc zminimalizować ten stres i stworzyć przyjemne warunki – w tym zadbać o optymalną temperaturę wody, nie ciągnąć za sierść, ani nie zalewać psu nosa. Nie należy też przesadzać z częstotliwością kąpieli, jednak psy z długą sierścią wymagają częstszych kąpieli – na przykład raz w tygodniu. Najwięcej zależy od rasy i stylu życia czworonoga. Podczas kąpania psa nie warto ograniczać się tylko do starannie dobranego szamponu – dobrze jest zainwestować również w odżywkę, dzięki której sierść nie będzie miała tendencji do plątania się. Dzięki niej o wiele łatwiejsze będzie też szczotkowanie.

Pielęgnacja psa – czesanie i trymowanie

Oprócz kąpieli warto regularnie szczotkować sierść naszych pupili – i to niezależnie od długości ich włosa. Uważa się, że należy to robić raz w tygodniu, ale jeżeli tylko masz takie możliwości, możesz szczotkować go niemal codziennie. Czesanie czworonoga zapobiega filcowaniu się futra oraz kołtunieniu. Dodatkowo oczyszcza z zanieczyszczeń czy resztek naskórka. Wspomaga ukrwienie skóry i rozprowadzenie naturalnych wydzielin. Jeszcze innym zabiegiem pielęgnacyjnym jest trymowanie, czyli pozbywanie się martwego naskórka. Warto to robić przynajmniej 4 razy do roku za pomocą specjalnych akcesoriów – niezbędny będzie trymer dla psa. Włosów większości psich ras nie powinno się podcinać nożyczkami czy też maszynką. Trymowanie sprawia, że sierść pupili jest gładka, przyjemna w dotyku i jedwabista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here