W obecnych czasach T-shirt czy inny element garderoby nie musi być nudny i monotonny. Wiele firm oferuje takie usługi jak nadruki na tkaninach, dzięki czemu istnieje możliwość spersonalizowania niektórych elementów i uzyskania bardzo ciekawego efektu.
Metody tworzenia nadruków na materiale
Wiele firm oferuje różnorodne metody nadruku na materiale. Do najpopularniejszych z nich należy druk termotransferowy, czyli druk laserowy utrwalany termicznie. Taką techniką wykonywane są nadruki na tkaninach bawełnianych białych lub kolorowych. Wydruk wykonywany jest techniką laserową na specjalnych nośnikach, a następnie w całości przenoszony i utrwalany na tkaninie. Najczęściej powierzchnia wydruku to format A-4 lub A-3. Co ciekawe, po wydrukowaniu arkusz można dociąć ręcznie na kształt figur prostych typu kwadrat, prostokąt, koło. Ta technika jest zalecana najczęściej do druku na tkaninach białych.
Nadruk bezpośredni na tkaninach
Kolejna popularna metoda, za pomocą której wykonywany jest nadruk na materiale, to druk bezpośredni na tkaninach DTG.
Jest to najnowocześniejsza technologia zdobienia i znakowania odzieży.
Druk bezpośredni na tkaninach, jak sama nazwa wskazuje, polega na wydrukowaniu grafiki zdjęcia lub napisów bezpośrednio na np. koszulce, spodniach, bluzach, itp. bez potrzeby korzystania z pośrednich nośników transferowych takich jak papier lub folia. Nadruki wykonywane są zarówno na tkaninach białych, kolorowych i czarnych. Technika ta pozwala na wydruk bardzo rozbudowanej i skomplikowanej grafiki w doskonałej jakości. Wydruk jest przyjemny w dotyku i trwały.
Popularną techniką jest także zdobienie tkanin foliami typu Flex Flok.
Technika ta polega na wycinaniu ze specjalnych folii, nieskomplikowanych form graficznych i napisów. Następnie wycięte folie nanoszone są na tkaninę termicznie przy pomocy specjalnej prasy. Folie te występują w podstawowych kolorach i nie ma tu możliwości uzyskania pełnej kolorystyki Ostatnia z metod, za pomocą której wykonywany jest nadruk na materiale to druk sublimacyjny. Techniką tą wykonywane są nadruki na tkaninach poliestrowych. Zasadą działania jest sublimacja, czyli przechodzenie z fazy stałej w gazową substancji z pominięciem fazy ciekłej. Metoda ta charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury atrament sublimacyjny zostaje wtłoczony w strukturę materiału lub innego podłoża pokrytego poliestrem i łączy się z nim stale.